7-9 Mayıs 2017’de yapılan 1.Ulusal Erişim Sağlayıcılar Sempozyumu başarı ile gerçekleşti.

Kategori : İnternet Servis Sağlayıcılığı

Sempozyuma, BTK kurul başkan ve üyelerinin tamamının katılması, Erişim Sağlayıcılar Birliği Üyelerinin yüksek oranda katılımı, toplantının başarılı geçmesinde en büyük etken olmuştur.

BTK Başkanı Sayın Ömer Fatih Sayan’ın samimi ve yapıcı yaklaşımı, erişim sağlayıcıların BTK ya bakışının çok olumlu yönde değişmesine sebep olmuş ve erişim sağlayıcılarına büyük moral olmuştur.

Erişim sağlayıcıları kendi aralarında sektöre ait konuları görüşme tartışma ve değerlendirme imkânına sahip olmuşlardır.

Toplantının yapıldığı mekanın güzelliği kalitesi ve imkanları ayrıca memnuniyet oluşturmuştur. Bu nedenle ESB yönetimine takdirlerimizi ve teşekkürlerimizi sunarız.

Toplantıda ve toplantı aralarında yapılan görüşmeler sonucunda;

  • ESB’nin BTK binasında erişim sağlayıcılar ve erişim sağlayıcılar Birliği’nin BTK ile ilişkilerini koordine edecek 2 personeli olan bir ofisin açılmasını Sayın BTK başkanı istemiştir. Bu konu mayıs ayı Erişim Sağlayıcılar Birliği Yönetim Kurulu toplantısında tarafımca gündeme aldırtılarak görüşülüp karara bağlanacaktır.
  • Tarafımca önerilen; erişim sağlayıcılarının gerek mevzuat, gerekse teknik uygulamalara yönelik eğitim ağırlıklı toplantılarının yapılması talebi; Sayın BTK başkanı tarafından olumlu bulunmuş ve Ankara’da yeni yapılan BTK binasında her zaman gerçekleştirilebileceği şeklinde kabul görmüştür. Bunun üzerine Ramazan Bayramı’nın hemen akabinde ilk toplantının düzenlenebileceği öngörülmüştür. Yapılacak toplantıda iki ana başlık ön plana çıkmaktadır. Bunlardan birincisi; BTK nın yazısını göndermiş olduğu iş modelleri anketinin değerlendirilerek sektörde tüketici mağduriyetini azaltan işletmecilerin standart ve mevzuata uygun faaliyette bulunmalarını sağlayacak modellemelerin değerlendirilmesi, İkincisi ise; BTK’nın istediği; ip oturum verileri, internet trafik verileri ve taranmış abone verilerinin BTK ya gönderilmesi konularıdır.
  • Sizlerden, bu konularda görüşlerinizi belirten değerlendirmeleri tarafıma mümkün olduğunca kısa süre içinde göndermenizi bekliyorum. Önceden gönderilecek Bu görüşler doğrultusunda yapılacak toplantının daha verimli geçeceği açıktır.
  • BTK Başkanı Sayın Ömer Fatih Sayan talimatıyla tarafımca; Erişim Sağlayıcıların mevcut fiili faaliyet şekilleri, sektöre katkıları, uygulamada karşılaştıkları zorluklar, talepleri, …. konularında rapor hazırlanacaktır. Bu konularda sizlerden değerlendirmelerinizi acilen beklediğimi belirtmek isterim. Bu sayede kontrolsüz işletmeciliğin önüne geçilerek, İşletmeci olan sizlerin geçmişte karşılaşılan benzer mağduriyetlerinin büyük oranda önüne geçileceğini ummaktayım.

 

 

  • Erişim sağlayıcılar Birliği’nin misyonunun belirli olması nedeniyle erişim sağlayıcısı işletmelerin sorunları, soruları BTK ilişkileri, teknik problemleri konularında destek olunacak birlikteliğin, ayrıca oluşturulmasının gerektiği anlaşılmıştır. Bu konuda da ayrıca erişim sağlayıcılar la iletişime geçilecektir.
  • Ulusal erişim sağlayıcılar sempozyumunun da mutlaka yapılması, ESB yönetiminden talep edilmiş ve ESB’nin  en yüksek cirosu olan 9 işletmeci temsilcisi yönetim kurulu üyelerine şimdiden desteklerini beklediğimiz iletilmiştir. Kendilerine bu vesileyle birinci ulusal erişim sağlayıcılar sempozyumuna verdikleri destek yüzünden çok teşekkür ederiz. Saygılarımızla.

Adem Öcal
Erişim Sağlayıcıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi
Telekomder Genel Başkanı

 

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu