BASIN AÇIKLAMASI

Kategori : Duyurular, Manşet

Rekabetçi Telekomünikasyon işletmecileri Derneği (TELEKOMDER)’nin 5. Olağan Genel Kurulu, 18 Ekim 2023 tarihinde T.C. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ’nda yapılmıştır.

TELEKOMDER; elektronik haberleşme ve bilgi teknolojileri sektöründeki tüm hizmetlerde yetkilendirme almış, sektörde %10’dan daha düşük abone ve ciro payına sahip 125 üye firmanın oluşturduğu bir dernektir.

Derneğimizin temel amacı; sektörel rekabet ortamının oluşmasına ve teknolojik gelişmeye katkı sağlamak, üyelerimizin mevzuata uyumlu, tüketici mağduriyetini azaltan faaliyette bulunmalarına ve sorunlarına çözüm bulmaya yardımcı olmaktır.

Yapılan seçimde yönetim kuruluna; Adem ÖCAL, Şamil YAZICI, Halil DİNÇ, Nuray ÖZTÜRK, Onur ZORLU, Ceyhun ÇALIŞKAN, Yavuz Selim MALKOÇ, Mehmet Ali BAŞ, Cenk Hasan KEYLAN, Hasan TARHAN, Muhammet Ali GÜLER, Göker GÖKSEL, Rifat ZEYTÜN, Aziz ÖZ, Binnaz BAYRAKTAR seçilmişlerdir.

Yönetim kurulu üyeleri olarak, BTK ile işletmeciler arasında katalizör vazifesi göreceğimize inanıyoruz.

Tüm dünyanın bir gerçeği halini almış olan dolandırıcılık girişimlerinin sunulan Ses, SMS ve internet altyapıları üzerinden yapılıyor olması biz işletmecileri rahatsız eden konuların başında gelmektedir.

Hizmetlerimizden dolandırıcılık amaçlı yararlanan kişilerin tespiti, engellenmesi ve hatta abonelik açmalarının engellenmesi amacı ile; Biz işletmecilerin aynı çatı altında toplandığı derneğimizin önderliğinde, ortak akıl ile ortak bir altyapı kurulumu, hatta BTK’nın da gözetiminde kurulabilecek bir ortak veri tabanı üzerinden, tüketici mağduriyetinin giderilmesi önceliklerimiz içinde yer almaktadır.

Ayrıca geleceğin yapay zekaya dayalı bir hayatı da önümüze sunacağı aşikardır. Yapay zekanın en önemli ihtiyacı yüksek hızlı ve düşük gecikmeli bir iletişimden geçmektedir. Bunun en önemli gerekliliğinin ise fiber optik ağlardan geçtiği bilinmektedir.

Ülkemizde Altyapı Kurma ve İşletme düzenlemeleri ile fiber optik alt yapımızın istenilen büyüklüğe ulaşması için gayret sarf edeceğiz.

Sayın Cumhurbaşkanımızın hedef verdiği fiber mesafelerine ve 10 milyon haneye fiber üzerinden internet verilmesi için tüm paydaşların gayret göstermesi gerektiğinin farkındayız.

Bu kapsamda, BTK, Bakanlık, belediyeler ve biz işletmecilere fiber altyapılarının artırılması için büyük işler düştüğü açıktır.

Türkiye’nin geleceğinin nasıl olacağını belirleyecek olan fiber kabloların döşenmesi ve biz alternatif işletmecilere bu yolun ulaşılabilir olmasının kolaylaştırılması ve süreçlerin hızlandırılması konusunda yoğun girişimde bulunmamız gerektiği ortadadır.

Derneğimizin genel kuruluna ev sahipliği yaparak elektronik haberleşme sektöründe hizmet vermeye çalışan bizlere verdiği destekten dolayı, BTK’ ya teşekkür ederiz.

Kamuoyuna saygıyla duyururuz.

Adem ÖCAL
Yönetim Kurulu Başkanı

Mobile Sliding Menu