2019/1 STH KOORDİNASYON TOPLANTI RAPORU

Kategori : Manşet, Sabit Telefon Hizmetleri

19 Haziranda İstanbul Bölge Müdürlüğünde STH ların kendi arasında yaptığı toplantıya yaptığı ev sahipliği nedeniyle Bölge Müdürümüz Muhammet Şimşek şahsında BTK yetkililerine ve özellikle talebimizi bizzat takip eden başkan Yardımcımız Ahmet Kılıç’a teşekkür ederiz.

Toplantı 4 saatin üzerinde uzun sürdü. STH lar düşüncelerini açıklama ve birbirleriyle sektörel konuları tartışma fırsatı buldu.

Toplantı sonunda ise Sorunlar ve Çözüm teklifleri hazırlanarak ekte sunulmuş olup, uygun görürülmesi halinde gereken makamlarla bu raporumuzun paylaşılmasını Bölge Müdürümüz Muhammet Şimşek ten talep ettik.

TOPLANTI ORGANİZASYON HEYETİ
Adem Öcal (Netgsm), Neşet Fırat (NAC Telekom), Omer Cürgül (Verimor), Çetin Ertan (Nida Telekom), Efe Demir (FiberDSL&Genza)

SORUNLARÇÖZÜM TEKLİFLERİ
Yetkilendirme – Abonelik 
Sözleşmelerin daha kolay ve güvenilir olarak tesis edilebilmesi, sahte aboneliklerin önüne geçilmesiSözleşme tesisi e-devlet üzerinden yapılabilmeli. Yeni Kimliklerin okunup, yapilacak abonelik aboneliği yapilmasını zorlaştıracaktır. Onun yerine e-Devlet portalından Bankalarda olduğu gibi GSM Hattına doğrulama kodu gönderilerek SMS’i ile teyit alınarak abone yapılmalı. Mobil – Sabit numara ayrımı kaldırılmalı
Arama kartlarında; 812 hatların SMŞH kapsamından değerlendirilmesinden dolayı maliyetin çok yükselmesi Ülkemizde yetki almamış bir çok mobil uygulamanın (skype, whatsapp, ..9) serbestçe ve hiçbir regülasyona tabi olmadan piyasadan pay almasıSTH lisanslı işletmecilerin, arama kartı mantığında, abonelik gerektirmeyen, sms aktivasyonu ile kullanılabilecek mobil OTT uygulamalar yapabilmesinin önünün açılması. Vodafone ve TTmobil e de 812 ye cagrı gonderme   zorunlulugu getirilmeli. skype nin sahibi microsoft turkiye ofisi yetkilendirilerek haberlesme hizmeti sunma mecburiyeti getirilmeli. Işletmecilerin OTT leri arasında arabağlantı yapılabilmeli. 811 ve 812 arsındaki ayrım kalkmalı, yada 811 li sabit Telefon aramalarında Mobil abonelerce de aranabilmeli / STH yetkilendirmesi alanların gereksiz SMŞH yetkilendirmesi almasına gerek kalmasın. (Tüketiciye sabit ve mobil de Tek bir numara gösterilmesi için)
Sahte aboneliklerBu konuda işletmeciler arası gayrı resmi bir kara liste oluşturulması 
Arabağlantı – Regülasyon
TT Ve Turkcell arabağlantılarının IP yapılması ve yüksek hızlı IP arabağlantı zorlamasının düşürülmesi (100 Mbit ten 5 Mbit’e) Ayrıca IP arabağlantı ücretinin taraflarca eşit PaylaşılmasıGelişen teknoloji ile birlikte operatörlerin IP arabağlantı yapmalarının sağlanması ve yurtdışına gereksiz donanım ücreti ödenmesinin önüne geçilmesi, Şimdi IP arabağlantı ücretinin tamamını işletmeci ödüyor. taraflarca eşit Paylaşılması için BTK düzenleme yapmalı.
Yurt dışına farklı ücret uygulayan operatörlerin, Fraud’dan dolayı STH’ları sorumlu tutup; gelir kaybını STH’lardan elde etme girişimi. Bu uygulamanın tek kazananı GSM operatörleri olmasına rağmen, uygulama ile ortaya çıkan risklerin bize fatura edilmeye çalışılması adaletsizliktir.GSM operatörlerinin piyasa güçlerini kullanarak, oldu bitti ile tek yanlı almış oldukları kararların iptal edilmesi . 
VodafoneNet ve SOL internet erişiminde 5060 portunun öntanımlı olarak kapalı olması ve müşteri talebi ile açılması işleyişi aksatmaktadır. Bununla birlikte 5060 portunu açtıran müşterilerin ilgili ISS’ler tarafından pazarlama listesine alınması ile haksız rekabet oluşmaktadır.ISS’lerin özellikle 5060 portlarını kapatmaları engellenmeli, öntanımlı olarak bu portların açık olması sağlanmalıdır
VFNet – Vodafone ; SOL – Turkcell işbirliklerinin yıkıcı rekabetiSTH – GSM birliklerinin piyasada yıkıcı rekabeti incelenmeli
Dünyadaki örneklerine baktığımız zaman sektörümüz olması gereken yerde değil, büyüyemiyoruzPozitif ayrımcılığa ihtiyacımız var, yatırıma bağlı ÖİV indirimi, Evrensel Hizmet bölgelerinde işletme hakkı gibi 
SMŞH konusunda özellikle operatörlerin mobil data ücretlendirmelerinden dolayı   faaliyetler başlayamadıMobil data konusunda regülasyon ihtiyacı vardır.
SMS red işleminin kolayca yapılamaması, kısa kodların operatörlere ait olması ve red SMS’leri için GSM operatörlerine  yüksek ücretler ödenmesi4 haneli numaralarin 5 haneye cikarilarak btk tahsisine alinmasi, ret SMS’lerinin arabağlantı ücretinden ilgili işletmeciye fatura edilmesi sağlanmalı. 
800 lü numaraların etkin kullanılamaması 0800 lu ucretsiz aranir numaralara gsm aboneleri ucretsiz arama başlatabilmeli ve  SMS cagrısi gonderebilmeli. “İlgili İşletmeci abonesinden Çağrı (SES veya SMS) gelen  Mobil Operatöre arabağlantı ücretini öder” diye  BTK düzenleme yapmalı.
Superonline Numara taşımalarını onaylanmaması veya onay işleminin  çok uzun sürmesi, Konunun Kurum tarafından dinlenmesi. 
İletişim Problemi
Kurum ile iletişimde ciddi sıkıntı var. Yazılan yazılara cevap alınamıyor, e- postalarına cevabı geciktiriyorlar. telefonla kimseye ulaşılmıyor. Daire başkanlarına ulaşmak, personele ulaşmaktan daha kolay.uzmanların e-posta adresleri ilgilendikleri konular belirtilerek işletmecilere verilmeli. E postalarına cevap vermeyi ihmal etmemeliler.
Diğer
Data ücretlerinin Global şartlara göre çok yüksek olmasından dolayı son kullanıcıya yeterince uygun fiyatlı veri erişimi sağlanamamsı AB piyasasına yakın ücretlendirme yapılmalı.

Mobile Sliding Menu